İsveç

STOKHOLM’DE YAŞAMALI

IMG_3225-min
Written by Ece

Stokholm’e giderken çıkardığım notlara bakıyorum, sadece dört madde var ve ikisini yapmadan dönmüşüz. Sanırım Oslo ve Tromso’ya araştırma konusunda o kadar vakit ayırmışım ki Stokholm’ün  biraz boynu bükük kalmış. Gittiğimiz dönem Kasım ayı olduğu için havanın da erken kararmasının verdiği bir rehavetle ancak önemli bir kaç lokasyona gidebilmiştik. Ama bu, Burak’ı bilmem ama benim için iyiydi, çünkü böylelikle bir daha gidebilirdik 🙂

Stokholm’den döndükten sonra uzun bir süre İsveççe öğrenmek için kolları sıvadım. Evin her yerine renkli kağıtlarla ayları, günleri, sayıları yazdım. Aslında başta iyi gidiyorduk ama sonra günlük hayatın rutinine kaptırdık kendimizi ve uzaklaştık. 

Bu sıralar da acaba İsveç’e yerleşebilir miyiz diye düşünmeye tekrar başladık. Kim bilir, belki tam anlamıyla gezememiş olmamızın nedeni de budur?

Hadi gelin, biraz bizim gözümüzden Stokholm’ü görün.

östermalm

belediye binası/ city hall

Ulaşım:

Asıl niyetimiz Oslo’ya gitmekken bir de baktık ki Stokholm’den dönüş bileti alıyoruz. 3 gün Norveç, 3 gün de Stokholm’ü gezerek evimize dönmeye karar verdikten sonra biletlerimizi Pegasus Airlines’tan Oslo gidiş, Stockholm dönüş toplamda iki kişi için 600 tl ödeyerek aldık.

Oslo ve Tromso rehberlerimize göz atmak isterseniz diye buraya bırakıyoruz 🙂

Gelelim şehir içi ulaşıma. Arlanda havaalanından şehre Arlanda Express ile 20 dk’da ulaşabilirsiniz. Biraz pahalı ama çok konforlu ve hızlı. Onun dışında şehri yürüyerek kolaylıkla gezebilirsiniz, biz yürümeyiz diyorsanız eğer metro hattı da inanılmaz gelişmiş, istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Biz göremedik ancak bir kaç metro istasyonu görsel açıdan bayaa iyiymiş söyleyelim istedik.

östermalm

Konaklama:

Stokholm’de arkadaşımız olduğu için otel aramak için vakit kaybetmedik. Burak’ın çocukluk arkadaşı Ümit bize her konuda olduğu gibi kalma konusunda da yardımcı oldu ve evini açtı. Buradan da tekrar teşekkür ediyoruz 🙂

Evimiz, Stokholm’ün incisi, en hipster bölgesi Södermalm’deydi. Hal böyle olunca da gezeceğimiz yerlere hep yürüyerek gittik ve çevreyi de bolca keşfetme fırsatımız oldu. Keşfetmenin yolu her zaman yürümekten geçer, unutmayın 🙂

södermalm ev

Ne Yenir, Ne İçilir:

Musluktan akan suyu Norveç’te olduğu gibi gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Böylelikle bütçe konusunda 1-0 öndesiniz. Çünkü her İskandinav ülkesi gibi İsveç’te çok pahalı. Ancak diğerlerine göre biraz daha vicdanlı sayılır. Norveç’te tanıştığımız kişiler alışveriş için İsveç’e gittiklerini söylemişlerdi. Haklı olduklarını biz de görmüş olduk.

Yediğimiz her meyve, sebze çok taze ve lezzetliydi. Tabi ki İsveç’teyseniz somon ve İsveç Köfte yemelisiniz. Biz bir gün Saluhall Östermalm’de bir restaurantta Somon, bir gün (kendisi ile ilk tanışmamız ve bir klasik haline gelen) Vapiano’da nefis bir makarna, bir gün de Türk bir pizzacıda karnımızı doyurduk. Evet Türk, Stokholm’de 80.000 kişi kadar sadece Konya Kulu’lu olduğunu biliyor muydunuz? Nerden bileceksiniz değil mi? 🙂 

Zamanında bir kaç Kulu’lu çalışmak için Stokholm’e gitmiş, İsveçliler memnun kalınca Kulu’dan sürekli göç olmuş Stokholm’e. Bugün gelinen durum azımsanamayacak kadar çok. Her yerdeyiz arkadaşlar.

Evet nerde kalmıştık, akşam bir şeyler içmek isterseniz, şehri tepeden görebileceğiniz yerlerden biri olan, Södermalm’de ki Himlen’e uğrayabilirsiniz. Işıl ışıl Stokholm’ü bir de buradan görün deriz.

Gamla Stan bölgesinde bol bol kahve kruvasan eşliğinde kahvaltı ettik. Sanırım bu yazı boyunca kötüydü yemeyin, içmeyin diyeceğim bir şey yok, Ümit’in de dediği gibi; eğer aldığın, yediğin şey İsveç malıysa hiç çekinme al ya da ye, çünkü kalitesiz olması imkansız… Tecrübe ile sabit 🙂

djurgarden

Stokholm’de Gezdiğimiz Yerler:

Gamla Stan: Şehrin en eski bölgesi, en merkezi yeri. Küçük bir meydanı var ve İsveç deyince hep karşımıza çıkan üçgen çatılı renkli binaların olduğu yer burası. Her sokağı daracık, sarı ve turuncu tonlarında binalarla çevrili. Meydanda aynı zamanda Nobel Müzesi’de yer alıyor, gezmek isterseniz.

Girebildiğiniz kadar sokağa girip çıkın, anın tadını yaşayın. Gamla Stan’ı ben çok sevdim, sokaklarında kaybolmak çok güzeldi.

Aynı zamanda İsveçlilerin sevdikleriyle oturarak bir şeyler yiyip içerken sohbet ettikleri ve adına Fika dedikleri bir zaman dilimi var. Tabi ki belli bir saati yok sen ne zaman istersen o zaman 🙂 bunu sizde deneyin ve Gamla Stan’daki o şirin kafelerden birine sevdiğinizle oturup bir kahve söyleyin, telefonları bırakın ve günün kritiğini yapın 🙂 

Gamla Stan’dan Östermalm’e doğru yürürken solda Royal Palace’ı göreceksiniz. İlginizi çekiyorsa içine girip dolaşabilirsiniz. Biz oradan geçerken tesadüfen askerlerin nöbet değişim saatine denk geldik. rap rap rap rep rep rep 🙂 tatlı İsveç askerleri

gamla stan

gamla stan

Stokholm Katedrali: Gamla Stan’da bulunan Katedral dışarıdan çok şaşaalı görünmese de içinde bulunan heykellerle göz kamaştırıyor. 

kathedral

Skansen: Müzeler bölgesi Djurgarden’da yer alan Skansen, küçük bir İsveç Kasabasını andırıyor. Köy evlerinin, etrafa yayılmış otlanan hayvanların yanı sıra küçük bir de hayvanat bahçesi bulunan ve bir çok eğlence alanının da bulunduğu bir açık hava müzesi. Daha çok çocuklarla giden aileler vardı ama bizim neyimiz eksikti 🙂 Tabi ki gittik ve İsveç kültürünü daha yakından görmüş olduk. 

skansen

djurgarden

Vasa Museet: Bizi İsveç’te en etkileyen yapıydı. Kesinlikle tavsiye ediyoruz. 1928 yılında çıktığı ilk seferinde batan ve içindeki yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan Vasa gemisi 1961 yılında battığı yerden çıkarılmış ve şu an hala birleştirme çalışmalarının da devam ettiği bir gemi müzesi. Müze 7 kattan oluşuyor ve bir çok noktadan Vasa’yı daha net görebiliyorsunuz. Biz gemiyi incelerken dediğimiz tek şey vardı. Oha yaaaa 🙂

vasa müzesi

vasa gemisi

Östermalm Saluhall: Burası aslında bir çok ülkede var olan o sevimli kapalı pazarlardan. Biz böyle yerleri çok seviyoruz. İçeride hem bir şeyler yiyip içeceğin restaurantların olması hem de evin için alışveriş yapacağın reyonların olması müthiş güzel.

‘Hadi bey gel bir şeyler yiyelim sonra da alışverişimizi yapar eve döneriz’ dedim ve girince soldaki ilk restaurantta (ismini hatırlayamadığım) marine somonlarımızı yedik, güzelim rose şarabımızı içtik ve yolumuza kaldığımız yerden devam ettik.

saluhall

Götgatan: Yötgatan diye okunuyo bi kere hemen gülmeyin 🙂 Södermalm’ın en merkezi noktası. Götgatan çeşitli butiklerin ve kafelerin olduğu ve boylu boyunca yürüdüğünüzde Gamla Stan’a ulaşacağınız bir cadde. Şöyle bir salının bence 🙂

skansen

İsveç’e bir daha gitmek insanın her gün aklına gelir mi, benim geliyor işte. İnanıyorum en kısa zamanda Stokholm ile yollarımız tekrar birleşecek. Belki de yaşamak için, kim bilir.

östermalm

About the author

Ece

Leave a Comment