HAMBURG’DA EN SEVDİĞİMİZ 3 YER

Kopenhag’a gitmeye karar verdikten sonra dönüşümüzü yakınında bulunan Hamburg’dan yapalım dedik ve dönüş biletlerimizi aldık. Daha önce Almanya’da Dresden’e gitmiştik, böylelikle ikinci bir şehrini daha görmüş olacaktık. Hamburg yaşanabilir bir şehir ama gezmek için pek ekstra çekiciliği yok diyebilirim, en azından benim için. Belki başka bir şehir ile birleştirilebilir ancak sadece Hamburg için gitmeye değer mi, bilemiyorum 🙂

IMG_9080-min

Ulaşım:

Biz Hamburg’a Kopenhag’dan gece yolculuğu yaparak otobüs ile gittik. Yaklaşık 4 saat süren yolculuk sonrasında Hamburg’daydık. Flixbus ile yaklaşık iki kişi 70 euro ödeyerek seyahat ettik.

Şehir içi ulaşım için metro gayet yaygın. Kaldığımız otel merkez istasyonlarından birine yakın olduğu için gayet rahat ettik. Tek seferlik biletler 1.60 euroydu. Arada bir kaçamak yapmadık değil 🙂 

Havaalanına giderken dikkat etmeniz gereken bir durum söz konusu. Metronun ilk üç vagonuna bindiğinizden emin olmanız lazım çünkü belli bir yerden sonra arkadaki vagonlardan ayrılarak havaalanına doğru yola devam ediyor, unutmayın.

Konaklama:

Hamburg’da da her zamanki gibi booking.com dan erken rezervasyon yaparak otelimizi ayarladık. Erken rezervasyon yapmamıza rağmen ne yazık ki iki gece için yaklaşık kahvaltı hariç 800 tl  ödeme yaptık. Hamburg otelleri arasında bu fiyat en uygun olanıydı. Bir blok hostel, bir blok otelden oluşan A&O Hamburg City’nin odaları yeteri kadar büyük ve sıcaktı. Ancak bizim için en önemli özelliği hem şehir otobüs terminaline hem de Berlin Tor metro istasyonuna yakın olmasıydı.

Hamburg’da Sevdiğimiz 3 Yer:

Bu yazım diğerlerine göre biraz farklı. Genelde gezdiğimiz yerleri bir bir anlatıp ufak tavsiyelerde bulunuyorum, ancak Hamburg’da bir günümüzün Pazar’a denk gelmesi ve belki de benim çok enerji alamamam nedeniyle bu yazıda en sevdiklerimi anlatmak istedim. 

İşte başlıyoruz 🙂

Fischmarkt: 1985 Yılından beri her Pazar sabahı 05:00’da başlayıp 12:00’a kadar devam eden karşılıklı iki sahnesi bulunan salonda farklı müzik grupları performans sergilerken siz, elinizde biralarınız ve balık ekmeklerinizle kahvaltı ediyorsunuz. Hayal edin, dans edenler, şarkılara eşlik edenler, tanımadığınız insanlarla aynı masayı paylaşarak muhabbet etmek Hamburg’da beni en çok etkileyen yerdi balık pazarı. 

Gitmeye karar verdiyseniz tıklayarak müzik programını inceleyebilir ve bizim gittiğimiz zaman performans sergileyen müzik grubunu da buradan izleyebilirsiniz.

IMG_8325-min

IMG_E9143-min

Alster Gölü: Hamburg’da şehir merkezinde nefes alabileceğiniz, göl kenarında kitabınızı alıp oturup okuyabileceğiniz, doğayla iç içe olabileceğiniz bir yer burası. İster etrafını turlayın, ister kahvelerinizi alıp oturun her anından zevk alacağınızdan eminim. Biz sonbaharda gittiğimiz için ağaçlar rengarenk ve o kadar güzeldi ki 🙂 belki de gitmek için tam zamanıydı. Pazar günü balık pazarında kahvaltıdan sonra her yer kapalı olduğu için göl kenarında turladıktan sonra A.mora Lounge adında güzel bir mekanda oturup biralarımızı yudumladık. Göldeki yelkenlilerden mi havanın güzelliğinden mi çok sevdik biz burayı. Hem şezlongları da var uzanıp keyif yapabilirsiniz, kesinlikle öneriyoruz. 

a.mora

JHRA8102-min

IMG_8456-min

Speicherstadt Bölgesi: Hamburg limanında Hafencity mahallesinde yer alan, kütükler üzerine inşa edilmiş tuğla binaların bulunduğu şirin mi şirin bir bölge. En çok bilinen binası su sarayı olarak geçen iki kanalın birleştiği noktada bulunan Wasserschloss. Bu binayı bulana kadar biraz zorlandık ama bölge gerçekten çok güzel. Özellikle sizde kahve içmeyi sevenlerdenseniz bu bölgede bulunan Kaffeerösterei’yi ziyaret etmeyi unutmayın. Kahve kokusunu takip ederek rahatlıkla burayı bulabilirsiniz. İsterseniz içeride bir şeyler yerken kahvenizi yudumlayın isterseniz de evinize getirmek için çeşit çeşit kahvelerden paket paket alın, seçim size kalmış 🙂 

DAZFE4776-min

BAMFE3173-min

Buraların dışında;

Eğlenmek istiyorsanız: St. Pauli

IMG_9124-min

Alışveriş için: Rathausmarkt, Jungfernstieg, Mönckebergstrasse

IMG_9237-min

Müzik ve mimari için: Elbphilharmonie

VBIU3501-min

Sanat İçin: Kunstalle Museum

Denizcilik ile ilgileniyorsanız: Internationales Maritimes Museum Hamburg

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir